Atsakingumas
1. Kas yra atsakomybė?
Žodis „atsakomybė“ /Hispanoteca - Kalba ir kultūra/ kilęs iš lotyniško žodžio „responsum“ (tas, kuris privalo atsakyti už ką nors ar ką nors). Veiksmažodžiai „Respondere ir Spondere“ yra glaudžiai susiję ir buvo plačiai vartojami teisės srityje. Pirmasis reiškė gynybą arba fakto pagrindimą teisme, o antrasis - priesaiką, pažadą arba prievolės prisiėmimą“.
Todėl galime sakyti, kad atsakingas asmuo priima savo priimtų sprendimų rezultatus. Atsakomybę galima apibrėžti taip: „Kiekvieno asmens gebėjimas suvokti ir priimti laisvai atlikto veiksmo pasekmes“.
Kokia nauda iš to, kad esame atsakingi?
Būti atsakingam mums teikia daug naudos. Jis gali padėti jums pasiekti savo tikslų ir uždavinių bet kurioje gyvenimo srityje. Atsakomybė leidžia jums kurti vertybes ir padeda nukreipti savo gyvenimo kelią. Buvimas atsakingu žmogumi padeda mums:
- Būti sąžiningesniems: kai esame linkę sakyti tiesą ir laikytis duotų pažadų, aplinkiniai mumis patikės ir laikys mus sąžiningu žmogumi.
- Būti savarankiškesniems: prisiimdami savo veiksmų pasekmes, galėsime geriau apsispręsti.
- Būti patikimesniais žmonėmis: būdami atsakingi, užsitarnaujame kitų žmonių pasitikėjimą. Tačiau dar svarbiau, kad taip pat įgysime pasitikėjimo savimi. Elgdamiesi teisingai jausimės gerai. Ir net jei padarysime klaidų, būsime patenkinti, nes žinosime, kad padarėme viską, ką galėjome.
Vis dėlto paprastai atsakomybė gali būti suprantama kaip sąmoningas asmens sprendimas ir elgesys, kuriuo siekiama tobulėti ir (arba) padėti kitiems.