Atsakingumas
Svetainė: | DEPS-Skills kursų aplinka |
Kursai: | Derybos ir Verslumo įgūdžiai |
Knyga: | Atsakingumas |
Spausdino: | Svečio paskyra |
Data: | ketvirtadienis, 2024 lapkričio 21, 20:06 |
1. Kas yra atsakomybė?
Žodis „atsakomybė“ /Hispanoteca - Kalba ir kultūra/ kilęs iš lotyniško žodžio „responsum“ (tas, kuris privalo atsakyti už ką nors ar ką nors). Veiksmažodžiai „Respondere ir Spondere“ yra glaudžiai susiję ir buvo plačiai vartojami teisės srityje. Pirmasis reiškė gynybą arba fakto pagrindimą teisme, o antrasis - priesaiką, pažadą arba prievolės prisiėmimą“.
Todėl galime sakyti, kad atsakingas asmuo priima savo priimtų sprendimų rezultatus. Atsakomybę galima apibrėžti taip: „Kiekvieno asmens gebėjimas suvokti ir priimti laisvai atlikto veiksmo pasekmes“.
Kokia nauda iš to, kad esame atsakingi?
Būti atsakingam mums teikia daug naudos. Jis gali padėti jums pasiekti savo tikslų ir uždavinių bet kurioje gyvenimo srityje. Atsakomybė leidžia jums kurti vertybes ir padeda nukreipti savo gyvenimo kelią. Buvimas atsakingu žmogumi padeda mums:
- Būti sąžiningesniems: kai esame linkę sakyti tiesą ir laikytis duotų pažadų, aplinkiniai mumis patikės ir laikys mus sąžiningu žmogumi.
- Būti savarankiškesniems: prisiimdami savo veiksmų pasekmes, galėsime geriau apsispręsti.
- Būti patikimesniais žmonėmis: būdami atsakingi, užsitarnaujame kitų žmonių pasitikėjimą. Tačiau dar svarbiau, kad taip pat įgysime pasitikėjimo savimi. Elgdamiesi teisingai jausimės gerai. Ir net jei padarysime klaidų, būsime patenkinti, nes žinosime, kad padarėme viską, ką galėjome.
Vis dėlto paprastai atsakomybė gali būti suprantama kaip sąmoningas asmens sprendimas ir elgesys, kuriuo siekiama tobulėti ir (arba) padėti kitiems.
2. Moralinė atsakomybė.
Moralinė atsakomybė. Terminas „moralinė atsakomybė“ reiškia atsakomybę, kurią turi individai ir grupės. Tokiu būdu jie privalo veikti vadovaudamiesi moralės principais, kurie yra svarbūs jų socialinėms bendruomenėms ir žmonijai.
3. Verslo atsakomybė
Verslo ir valdymo atsakomybė - tai kieno nors pareiga (dažnai priklausanti nuo pareigų lygio) atlikti ar užbaigti užduotį. Šią užduotį gali būti kas nors paskyręs (hierarchiškai aukštesnis asmuo arba kolegos prašymu) arba ją gali būti sukūręs pats asmuo.
Verslo atsakomybė - reiškia įmonės pareigą atlikti užduotis ir daryti teigiamą poveikį visuomenei. Pagrindiniai verslo atsakomybės aspektai yra šie:
1. Aplinkosaugos pastangos: dėmesio sutelkimas į įmonės anglies dioksido pėdsako mažinimą.
2. Filantropija: pinigų, produktų ar paslaugų aukojimas socialinėms priežastims ir ne pelno siekiančioms organizacijoms.
3. Etiška darbo praktika: sąžiningas ir etiškas elgesys su darbuotojais.
4. Darbuotojų atsakomybė
1. Lojalumas. Negalima daryti nieko, kas pakenktų įmonei.
2. Sąžiningumas. Privalote būti teisingi darbdaviams, kolegoms ir klientams.
3. Laiko planavimas ir terminai. Privalote užtikrinti, kad laiku atliktumėte kiekvieną užduotį ir ją užbaigtumėte iki nustatyto termino.
4. Sveikata ir sauga. Privalote rūpintis savo ir kitų saugumu.
5. Profesionalumas. Turėtumėte įsipareigoti kokybiškai atlikti darbą.
Daugiau Žr. https://youmatter.world/en/definition/definitions-responsibility-definition/
7 Concept and Keys to Being More Responsible - Health, Brain and Neurosn.health)
5. Gaires, kaip tapti atsakingu
Gaires, kaip to pasiekti:
- Nustatykite tikslus: svarbu žinoti, dėl ko mes ką nors darome. Jausmo ir krypties turėjimas padeda mums būti nuosekliems ir toliau atlikti savo pareigą. Jei manote, kad tikslas yra ilgalaikis, išsikelkite mažus tikslus jam pasiekti. Juos užsirašyti. Atrodo kvaila, bet užrašymas popieriuje padaro juos realius. Jei jie bus tik jūsų galvoje, jei nesilaikysite savęs, niekas nežinos. Tikslų rašymas gali padėti jums būti atsakingesniems!
- Objektyvumas: sudarykite sąrašą dalykų, kurie priklauso nuo jūsų ir kuriuos galite kontroliuoti. Jūsų dėmesys turėtų būti nukreiptas į šiuos aspektus, nes tai, kas nuo jūsų nepriklauso, nėra jūsų atsakomybė.
- Rutina: geriau organizuokite save. Jei turėsite rutiną, visada žinosite, ką turite daryti. Bet ne tik tai, kartais padeda ir žinojimas, kiek laiko turite save spausti.
- Apdovanokite save: čia įsijungia vidiniai atributai. Jei pasiekėte tai, ką siūlėte, kodėl to nepripažinti? Tai jūsų akimirka, pagerbkite save.
- Būkite sąžiningi su savimi: ar jums nepavyko? Ar nuo jūsų priklausė, kad rezultatas būtų buvęs kitoks? Prisiimkite atsakomybę, prisiimkite pasekmes ir paanalizuokite, ką galėjote padaryti kitaip? Kaip patobulintumėte tai kita proga?
- Pasidalykite savo planais: pasiimkite brolį, mamą ar geriausią draugą ir papasakokite, ką, kada ir kaip ketinate daryti... Taip pat leiskite jam žinoti, kad tikitės, jog jis paklaus, kaip? Jūs nebeturite galimybės pabėgti, privalote laikytis!
Operatyviai įgyvendinkite: tai reiškia, kad dalykai, už kuriuos galite prisiimti atsakomybę, yra veiksmai.
-
Nėra stebuklingos formulės, kuri padėtų mums tapti atsakingesniais. Tačiau atsakomybės galima mokytis.
Jei norite įgyvendinti savo tikslus, pareigas ir įsipareigojimus, daugiausia reikia polinkio ir motyvacijos.
Pavyzdžiui, susitvarkyti kambarį, pristatyti darbą, paruošti maistą, pasakyti komplimentą. Tai konkretūs veiksmai, kuriuos galite prisiimti kaip atsakomybę ir įsipareigojimus vykdyti, tačiau negalite prisiimti atsakomybės už pasekmes. Pavyzdžiui, kad lektorius jums duotų dešimtuką, kad maistas patiktų žmonėms arba, kad komplimentas būtų gerai priimtas. Tai nepriklauso nuo jūsų. Todėl nurodykite veiklas ir užduotis, kurioms atlikti turite išteklių ir polinkį, ir imkitės jų!
Tapti atsakingu žmogumi nepavyks per vieną naktį. Be to, tam reikia pastangų ir įsipareigojimo. Atminkite, kad raktas į sėkmę yra nuoseklumas.
-
Susitelkti ir to siekti.