Metodinė medžiaga
1. Kas yra motyvacija?
1.5. Asmeninės motyvacijos stiprinimo būdai
• Nustatyti aiškius tikslus: padėkite sau aiškiai apibrėžti, kokie yra jūsų ilgalaikiai ir trumpalaikiai tikslai. Tikslai turėtų būti išmatuojami, konkretūs ir realūs.
• Skirstykite didelius tikslus į mažesnes dalis: dideli tikslai gali atrodyti bauginantys arba sunkiai pasiekiami. Juos padalinkite į mažesnes, lengviau pasiekiamas dalis, tai padės jums išsaugoti motyvaciją.
• Pažinkite savo interesus: raskite ir išskirkite veiklas, kurios jums teikia džiaugsmą ir kurioms skiriate daugiausiai laiko. Užsiimkite veiklomis, kurios jums patinka ir kurios atitinka jūsų asmeninius siekius.
• Siekite nuolat tobulėti: būkite atviri naujovėms ir mokymuisi. Tiesioginė ir nuosekli pastangų kryptis siekiant tobulėjimo ir asmeninio augimo gali padidinti jūsų motyvaciją.
• Stiprinkite savo savigarbą: teigiamas požiūris į save ir savo gebėjimus yra svarbus asmeninės motyvacijos elementas. Stenkitės pripažinti savo pasiekimus ir didinti savo savigarbą.
• Raskite išorinį palaikymą: susiraskite draugų, šeimos narių ar kolegų, kurie jums palaiko ir skatina. Jiems dalinkitės savo tikslais ir pažanga, tai gali suteikti papildomos motyvacijos.
• Vertinkite savo pažangą: reguliariai peržiūrėkite savo pažangą ir pripažinkite savo pasiekimus. Tai padės jums išlaikyti motyvaciją ir palaikys jūsų ryžtą siekiant tikslų.
Šie metodai gali padėti ugdyti ir palaikyti asmeninę motyvaciją, bet svarbiausia yra atrasti tai, kas veikia geriausiai jums, ir rasti būdų, kaip palaikyti šią motyvaciją.
Žmogaus asmeninė motyvacija leidžia veikti taip, kad jis ir įstaiga, kurioje jis dirba, pasiektų išsikeltus įstaigos tikslus ir, kad būtų patenkinti kiekvieno dirbančiojo ir įstaigos poreikiai. Todėl motyvacija naudinga įstaigai, nes darbuotojas, turintis gerą motyvaciją, nori būti darbe, didžiuojasi savo darbu, neturi neigiamo požiūrio į įmonę, yra atsidavęs darbui ir jaučia pasitenkinimą juo. Įstaiga, turėdama tokius darbuotojus, gali pasiekti: aukštesnį darbo našumą, mažesnę darbo jėgos kaitą, didesnę tikimybę, kad pokyčiams bus pritarta, o ne jiems priešinamasi.