2.1. Praktinė užduotis. Ar esame atsakingi?
Kaip galiu būti atsakingesnis?
Nėra stebuklingos formulės, kuri padėtų mums tapti atsakingesniais. Tačiau atsakomybės galima mokytis.
Jei norite įgyvendinti savo tikslus, pareigas ir įsipareigojimus, daugiausia reikia polinkio ir motyvacijos.
Gaires, kaip to pasiekti:
- Nustatykite tikslus: svarbu žinoti, dėl ko mes ką nors darome. Jausmo ir krypties turėjimas padeda mums būti nuosekliems ir toliau atlikti savo pareigą. Jei manote, kad tikslas yra ilgalaikis, išsikelkite mažus tikslus jam pasiekti. Juos užsirašyti. Atrodo kvaila, bet užrašymas popieriuje padaro juos realius. Jei jie bus tik jūsų galvoje, jei nesilaikysite savęs, niekas nežinos. Tikslų rašymas gali padėti jums būti atsakingesniems!
- Objektyvumas: sudarykite sąrašą dalykų, kurie priklauso nuo jūsų ir kuriuos galite kontroliuoti. Jūsų dėmesys turėtų būti nukreiptas į šiuos aspektus, nes tai, kas nuo jūsų nepriklauso, nėra jūsų atsakomybė.
- Rutina: geriau organizuokite save. Jei turėsite rutiną, visada žinosite, ką turite daryti. Bet ne tik tai, kartais padeda ir žinojimas, kiek laiko turite save spausti.
- Apdovanokite save: čia įsijungia vidiniai atributai. Jei pasiekėte tai, ką siūlėte, kodėl to nepripažinti? Tai jūsų akimirka, pagerbkite save.
- Būkite sąžiningi su savimi: ar jums nepavyko? Ar nuo jūsų priklausė, kad rezultatas būtų buvęs kitoks? Prisiimkite atsakomybę, prisiimkite pasekmes ir paanalizuokite, ką galėjote padaryti kitaip? Kaip patobulintumėte tai kita proga?
- Pasidalykite savo planais: pasiimkite brolį, mamą ar geriausią draugą ir papasakokite, ką, kada ir kaip ketinate daryti... Taip pat leiskite jam žinoti, kad tikitės, jog jis paklaus, kaip? Jūs nebeturite galimybės pabėgti, privalote laikytis!
- Operatyviai įgyvendinkite: tai reiškia, kad dalykai, už kuriuos galite prisiimti atsakomybę, yra veiksmai.
Pavyzdžiui, susitvarkyti kambarį, pristatyti darbą, paruošti maistą, pasakyti komplimentą. Tai konkretūs veiksmai, kuriuos galite prisiimti kaip atsakomybę ir įsipareigojimus vykdyti, tačiau negalite prisiimti atsakomybės už pasekmes. Pavyzdžiui, kad lektorius jums duotų dešimtuką, kad maistas patiktų žmonėms arba, kad komplimentas būtų gerai priimtas. Tai nepriklauso nuo jūsų. Todėl nurodykite veiklas ir užduotis, kurioms atlikti turite išteklių ir polinkį, ir imkitės jų!
Tapti atsakingu žmogumi nepavyks per vieną naktį. Be to, tam reikia pastangų ir įsipareigojimo. Atminkite, kad raktas į sėkmę yra nuoseklumas. Susitelkti ir to siekti.