1. Įvadas į karjeros valdymą

1.3. Asmeninės karjeros valdymas ir karjeros valdymo modelis

Šiandieniniame sparčiai kintančiame pasaulyje, kur technologinės inovacijos ir globalizacija keičia darbo rinkos dinamiką, karjeros valdymas tampa vis svarbesniu gebėjimu.

Karjeros valdymas - tai nuoseklus ir sąmoningas procesas, kurio metu žmogus planuoja, kontroliuoja ir pritaiko savo profesinę veiklą, siekdamas asmeninių ir profesinių tikslų. Karjeros valdymas gali būti apibrėžiamas ir kaip asmens savęs ir karjeros galimybių pažinimo, karjeros sprendimų priėmimo, karjeros planavimo, derinimo su kitomis gyvenimo sritimis ir realizavimo procesas. Šis procesas apima savęs pažinimą, karjeros galimybių tyrinėjimą, karjeros planavimą ir karjeros įgyvendinimą.  

Pagrindinis karjeros valdymo tikslas – sėkminga karjera, bei tinkamas jos balansas su kitomis gyvenimo sritimis.

Efektyvus karjeros valdymas leidžia ne tik pasiekti norimų rezultatų, bet ir išlaikyti darbo bei asmeninio gyvenimo balansą. Tai padeda žmogui būti lankstesniam ir prisitaikyti prie nuolatinių darbo rinkos pokyčių. Sėkmingai valdoma karjera gali suteikti pasitenkinimą darbu, didesnį uždarbį ir profesinį tobulėjimą. 

Šiuolaikiniame labai permainingame darbo pasaulyje, kuriame nuolat vyksta pokyčiai, asmeniui reikia būti itin aktyviam ir atsakingai rūpintis savo karjera. Karjeros valdymas yra procesas, kuriame asmuo gali priimti pasvertus, pagrįstus ir tinkamus sprendimus susijusius su darbu.

Visus pagrindinius karjeros veiksnius ir procesus galima suintegruoti į karjeros valdymo modelį. Šis modelis nurodo, į ką ir kokiame etape reikia atsižvelgti norint sėkmingai valdyti savo karjerą. Suprantama, kad ne visi elgiasi taip, kaip nurodoma modelyje, tačiau modelyje įvardintos veiksmų sekos gali nuvesti prie trokštamų rezultatų. Modelis yra pagrįstas įsitikinimu, kad žmonės jausis labiau pilnaverčiais ir produktyvesniais, jei jų darbo ir gyvenimo patirtys bus derinamos su jų troškimais ir siekiais. Asmuo bus labiau patenkintas savo karjeros pasirinkimu ir darbu kuomet darbinė patirtis atitiks jo vertybes, interesus, asmenybės savybes, gebėjimus ir gyvenimo būdą.

 

Pristatomas karjeros valdymo modelis yra racionalus, jame pateikiamas ir argumentuotai ginamas sisteminis požiūris į karjeros sprendimų priėmimą. Karjeros valdymui reikalinga informacija niekada nėra pilna, savęs ir aplinkos pažinimas yra sudėtingas procesas, karjeros tikslai ir strategijos turi būti nuolat peržiūrimi. Ypač svarbu, kad asmuo suprastų, kad atsitiktiniai, nenumatyti įvykiai gali turėti didelės įtakos karjeros valdymui. Todėl siekiantys efektyviai valdyti savo karjeras asmenys privalo pasikliauti ne tik grynąja logika ir išskaičiavimais, tačiau ir savo jausmais bei nuojauta. Tik tokiu atveju galima tikėtis tam tikros sėkmės siekiant asmeniui priimtino karjeros valdymo rezultato.

Nusistatykite savo karjeros aitvarą – kokias karjeros valdymo kompetencijas jau turite, o kurias dar reikėtų tobulinti.