1. Savęs pažinimas: interesai ir tikslai

1.5. Interesai

Interesai atspindi tai, kas mus domina ir kurioje srityje norime gilintis. Tai veiklos, kurios teikia mums malonumą ir kurioms skiriame savo laisvalaikį. Interesai dažnai kyla iš mūsų smalsumo ir noro pažinti pasaulį.

Poreikis yra kažko trūkumas, kurį reikia patenkinti, pavyzdžiui, maistas ar šiluma. Patenkinus poreikį, jis išnyksta.

Tuo tarpu interesas gali išlikti net ir patenkinus pradinį poreikį. Pavyzdžiui, žmogus, kuriam patinka gaminti, gali toliau tobulėti šioje srityje net ir tada, kai jau yra sotus.

Interesai ir vertybės nėra visada identiški. Galime domėtis kažkuo, ką nelabai vertiname, arba vertinti tai, kuo nedaug domimės. Pavyzdžiui, žmogus gali domėtis finansais, bet labiau vertinti dvasinius dalykus.

Mūsų interesai gali būti labai įvairūs ir kisti laikui bėgant. Jie gali būti susiję su laisvalaikiu, darbu, socialiniais santykiais ar asmeniniu tobulėjimu. Norėdami geriau pažinti save, verta atkreipti dėmesį į tai, kuo mėgstame užsiimti laisvalaikiu. Tai gali padėti mums atrasti naujų pomėgių ir labiau mėgautis gyvenimu. Laisvalaikis – puiki proga atrasti savo paslėptus talentus ir aistras. Analizuodami, kuo mėgstame užsiimti laisvu metu, galime geriau suprasti, kokios profesinės sritys mums būtų įdomiausios ir labiausiai tiktų.

Pažaiskite atminties žaidimą. Suraskite paveikslėlių poras, vaizduojančias šiuos laisvalaikio interesus: maisto gamyba, skaitymas, piešimas, kompiuteriniai žaidimai, siuvimas, fotografavimas, daržininkystė, drožyba, sportas, inžinerija. 

Profesiniai interesai parodo, kuriose srityse žmogus jaučia stiprią motyvaciją tobulėti ir siekti profesionalumo. Dažnai tai, kas prasideda kaip hobis ar pomėgis, gali virsti karjera. Profesinių interesų spektras yra labai platus ir apima įvairias veiklos sritis. 

Norint pasirinkti tinkamą karjerą, svarbu gerai suprasti savo pačių interesus. J. Hollandas, garsus profesinių interesų tyrinėtojas, teigia, kad žmones galima suskirstyti į šešias pagrindines grupes pagal tai, kas juos labiausiai domina. Ši klasifikacija padeda ne tik atpažinti savo stipriąsias puses, bet ir rasti darbą, kuris geriausiai atitiktų mūsų asmenybę.

Profesinių interesų tipai pagal J. Holland

Šaktinis: http://www.kastu.lt/files/OHN_L_HOLLANDO_profesijos_pasirinkimo_testas.pdf

Nėra abejonių, kad žinant savo interesus bus lengviau priimti karjeros sprendimus. Paprasčiausias būdas nusistatyti savo interesų tipą - atlikti J. Hollando testą.  Holland testas https://holland.lmnsc.lt/ 

Interesus galima nusistatyti ir kitais būdais ir taip suprasti, kas iš tikrųjų jus domina.

Kas jus domina? Sudarykite sąrašą visų veiklų, problemų ar temų, kurios jums kelia smalsumą ar susidomėjimą. Tai gali būti susiję su jūsų darbu, studijomis, hobiais ar bet kuo kitu. Net ir mažiausiuose, jūsų manymu, nereikšminguose pomėgiuose gali slypėti svarbūs interesai, kurie padės jums pasirinkti tinkamą karjerą. Pradėkite kiekvieną sakinį žodžiais „Man įdomu...“, „Man labai patinka...“, „Aš mėgstu...“.

Kokia profesija jus vilioja? Sudarykite sąrašą visų profesijų, kurios jums atrodo įdomios, net jei dabar neturite galimybės jų išbandyti. Įtraukite ir tas profesijas, apie kurias svajojote vaikystėje. Vaikystės svajonės dažnai atskleidžia mūsų tikruosius interesus, kuriuos suaugę esame linkę pamiršti.

Atlikite praktinę užduotį

Praktinė užduotis. 100 milijonų eurų