1. ĮVADAS Į SKAITMENINĮ RAŠTINGUMĄ

Svetainė: DEPS-Skills kursų aplinka
Kursai: Digital Literacy
Knyga: 1. ĮVADAS Į SKAITMENINĮ RAŠTINGUMĄ
Spausdino: Svečio paskyra
Data: penktadienis, 2024 spalio 18, 16:20

Aprašas

Susipažinsite su skaitmeninio raštingumo principais; suprasite skaitmeninės informacijos svarbą ir poveikį kasdieniniame gyvenime.

1. ĮVADAS Į SKAITMENINĮ RAŠTINGUMĄ

      Šiame skyrelyje susipažinsite su skaitmeninio raštingumo principais, suprasite skaitmeninės informacijos svarbą ir poveikį kasdieniniame gyvenime.

1.1. Kas yra skaitmeninis raštingumas?

Skaitmeninis raštingumas – tai šiuolaikinių technologijų, interneto ir kompiuterių pasaulio „kalbos“ mokėjimas. Tai ne tik gebėjimas naudotis paieškos sistemomis ar elektroniniu paštu, bet ir suvokimas, kaip technologijos veikia mūsų kasdienybę, kaip jos keičia mūsų bendravimo, mokymosi, darbo ir pramogų būdus. Skaitmeninis raštingumas reiškia gebėjimą kritiškai vertinti internete randamą informaciją, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, taip pat sugebėjimą naudotis skaitmeninėmis technologijomis kūrybiškai ir produktyviai. 

Skaitmeninėms technologijoms tampant vis įprastesnėmis, įperkamomis ir nešiojamomis, vis daugiau žmonių iš visų visuomenės dalių pradeda aktyviau dalyvauti internete ir skaitmeninėje erdvėje. Naujų skaitmeninio pasaulio galimybių, taisyklių ir galimų spąstų supratimas nebūtinai automatiškai atsiranda ilgai naudojant kompiuterius. Ne visi, naudojantys skaitmenines technologijas, žino, kaip geriausiai naudotis įvairiomis turimomis priemonėmis, o net patyrę skaitmeninių technologijų vartotojai gali tapti įsilaužėlių aukomis, prarasti kontrolę internete arba kitaip nesugebėti išlaikyti savo skaitmeninės tapatybės.

Skaitmeninis raštingumas yra palyginti nauja sąvoka, atsiradusi 1990-aisiais, interneto eros pradžioje. Prieš tai žmonės daugiau kalbėjo apie „kompiuterinį raštingumą“. Tačiau 1997 m. istorikas ir pedagogas Paulas Gilsteris pirmą kartą įvedė terminą „skaitmeninis raštingumas“, teigdamas, kad skaitmeninis raštingumas neapsiriboja vien technologijų naudojimo įgūdžiais. Jis sakė, kad kalbama apie „idėjų įsisavinimą, o ne [kompiuterio] klavišų paspaudimus“.

Gilster apibrėžė skaitmeninį raštingumą kaip „gebėjimą suprasti ir naudoti informaciją įvairiais formatais iš įvairių šaltinių, kai ji pateikiama per kompiuterius“. Jam skaitmeninis raštingumas apima gebėjimą kritiškai vertinti informaciją (pateikiamą įvairiais formatais) ir priimti sprendimus, kaip šią informaciją panaudoti skirtinguose realaus gyvenimo kontekstuose.

 

1.2. Praktinė užduotis: Pagalvokite apie savo skaitmeninį „aš“

Tikriausiai jau naudojate įvairias technologijas ir skaitmenines priemones įvairiose savo gyvenimo srityse. Galite naudoti mobiliąsias technologijas, pvz., telefoną ar planšetinį kompiuterį, norėdami atsisiųsti medžiagą ar informaciją iš interneto, arba galite naudoti jas bendravimui su draugais ir šeima. Informacines ir ryšių technologijas (IKT) galite naudoti daugiausia darbui ar mokymuisi, arba galite jas naudoti pramogai. 

Pagalvokite apie visus skaitmeninius būdus, kuriais naudojatės asmeniniame gyvenime (pvz., pramogaudami, apsipirkdami, dalindamiesi nuotraukomis, bendraudami su žmonėmis ir pan.). Su kuo bendraujate skaitmeniniu būdu ir kaip tai darote (t. y. kokias programas/svetaines naudojate ir kokiu tikslu)? Dabar pagalvokite apie save kaip besimokantįjį ir būdus, kaip naudojate technologijas mokymuisi?

Sudarykite savo veiklų sąrašą, nurodydami pasirinkimus, kokias skaitmenines technologijas naudojate įvairiose savo gyvenimo srityse. Pagalvokite, kokias skaitmenines technologijas norėtumėte naudoti papildomai be to, ką jau naudojate.

1.3. Kodėl skaitmeninis raštingumas yra svarbus?

Skaitmeninis raštingumas padeda žmonėms efektyviai naudotis skaitmeninėmis technologijomis, internetu ir kitomis skaitmeninėmis priemonėmis. 

Skaitmeninė informacija šiais laikais tampa vis svarbesne, kadangi ji teikia greitą ir lengvą prieigą prie informacijos bei įvairių paslaugų. Skaitmeninės technologijos sukuria naujas galimybes mokymuisi, darbui, pramogoms bei bendravimui su pasaulio bendruomene. 

Skaitmeninis raštingumas yra svarbus šiandieninėje visuomenėje dėl kelių priežasčių:

  • Šiuolaikinės technologijos: dauguma gyvenimo sričių yra skaitmenizuotos, todėl būtina turėti įgūdžių naudotis kompiuteriais, internetu, socialiniais tinklais ir kitomis skaitmeninėmis priemonėmis.

  • Darbas: dauguma darbo vietų šiandien reikalauja skaitmeninio raštingumo – nuo elektroninio pašto naudojimo iki darbo su specializuotomis programomis ir technologijomis.

  • Informacijos paieška ir analizė: skaitmeninis raštingumas padeda žmonėms greitai rasti ir vertinti internete esančią informaciją, atskirti patikimą nuo nepatikimo bei pereiti nuo informacijos pateikimo prie jos analizės.

  • Komunikacija: skaitmeninis raštingumas padeda žmonėms veiksmingai bendrauti internete, rašyti elektroninius pranešimus, bendrauti per socialinius tinklus ir kitaip dalintis informacija su kitais.

  • Kūrybiškumas ir inovacijos: gebėjimas naudotis skaitmeninėmis technologijomis skatina žmones būti kūrybingesniais, ieškoti naujų būdų taikyti technologijas savo darbe ir kasdieniniame gyvenime.

  • Saugumas: žinodami skaitmeninio saugumo principus žmonės gali apsisaugoti nuo internetinių grėsmių, taip pat apsaugoti savo asmens duomenis ir privatumą.

Skaitmeninės informacijos naudojimo poveikis kasdieniniame gyvenime yra didelis. Ji palengvina mūsų kasdieninius darbus, ne tik leisdama greitai rasti reikiamą informaciją, bet ir sudarydama prielaidas darbo efektyvumui, bendravimo patogumui ir pramogų pasirinkimui. Tačiau kartu su privalumais yra ir rizikų, tokių kaip privatumo pažeidimai, saugumo klausimai, informacijos filtravimas ir kt. Todėl svarbu būti skaitmeniškai raštingam ir savo įgūdžiais pasirengusiam saugiai ir efektyviai naudotis skaitmeninėmis technologijomis bei informacija.