LANKSTUMAS IR GEBĖJIMAS PRISITAIKYTI

Svetainė: DEPS-Skills kursų aplinka
Kursai: Derybos ir Verslumo įgūdžiai
Knyga: LANKSTUMAS IR GEBĖJIMAS PRISITAIKYTI
Spausdino: Svečio paskyra
Data: ketvirtadienis, 2024 lapkričio 21, 20:05

1. Lankstumas

Lankstumas - tai gebėjimas išlikti atviru patirtims, prisitaikyti prie kintančių gyvenimo aplinkybių ir išlaviruoti susidūrus su įvairiais gyvenimo iššūkiais tuo pačiu išlaikant savo esmines vertybes. Lankstumas leidžia susidūrus su sunkumais ar iššūkiais į juos reaguoti su atsparumu bei kūrybiškumu užuot "užstrigus" nebūtinai padedančiuose elgesio ir mąstymo modeliuose.

Lankstumo stiprinimas reikalauja pastangų, tačiau tai verta daryti: jis palengvina išbuvimą su stresu, nerimu, depresija, kitais emocinės sveikatos (ir šiaip gyvenimo) sunkumais, siejasi su geresne emocine sveikata, padeda kurti šiltesnius santykius ir apskritai gyventi prasmingesnį gyvenimą. 

Daugiau Žr. https://www.psicentras.lt/straipsniai/kognityvine-elgesio-terapija/psichologinis-lankstumas-trys-budai-tapti-lankstesniu-zmogumi

 

2. Kaip galima stiprinti lankstumą?

 Kaip galima stiprinti lankstumą?

1) Praktikuoti atidą (mindfulness). Mindfulness reiškia sąmoningą dėmesio nukreipimą į esamą akimirką nevertinančiu žvilgsniu. Mindfulness praktikavimas padeda priimti sudėtingus jausmus ir mintis prie jų neprisirišant ir su jais nesusitapatinant, pasirenkant reagavimo būdą išmintingai, o ne remiantis "autopilotu". Mindfulness vertingas įgūdis tiek kasdieniame gyvenime, tiek susidūrus su įvairiais sunkumais.

2) Mokytis žvelgti į situaciją iš platesnės perspektyvos. Savo minčių peržiūrėjimas yra svarbus psichologinio lankstumo elementas. Jaučiantis užstrigus prasminga savęs paklausti, ar yra kitas, labiau padedantis, būdas žvelgti į situaciją.

- Ar gali būti, kad turima interpretacija situacijoje nėra vienintelė galima ir teisinga?

- Ar yra faktų, kurie leistų mąstyti kitaip?

  • Ką situacijoje sakytų kitas žmogus, pvz., jūsų autoritetas ar jūsų geriausias draugas? Tokie "padiskutavimai" su savo mintimis gali labai padėti praplėsti situacijos vertinimą.

3) Neužsibūti komforto zonoje. Maži ir asmeniškai prasmingi žingsniai iš komforto zonos yra bene esminis būdas praktikuoti lankstumą. Tai gali būti tiek susipažinimas su kažkuo nauju, tiek laipsniškas bandymas įveikti savo baimes ar keisti nepadedančius elgesio modelius.

Tikslas tai daryti yra ne tiek atsikratyti visų gyvenimo diskomfortų, kiek išmokti su jais išbūti, prisitaikyti, stiprinti savo atsparumą ir tuo pačiu gyventi labiau pagal savo vertybes.