Knyga

Svetainė: DEPS-Skills kursų aplinka
Kursai: Profesinė etika
Knyga: Knyga
Spausdino: Svečio paskyra
Data: ketvirtadienis, 2024 lapkričio 21, 20:06

1. 4.1.Vertybių rūšys

Profesinė etika padeda tam tikroms pagrindinėms žmogaus vertybėms atskleisti, palaikyti ir stiprinti. Vertybių pavyzdžiais gali būti gerumas, rūpestis ir užuojauta, pasitikėjimas ir patikimumas, teisingumas ir sąžiningumas, teisingumas ir sąžiningumas, pareigos atlikimas kitų labui, nesmurtas ir nesužalojimas, atskaitomybė ir socialinė atsakomybė.

Profesijoje yra įtvirtintos trys žmogiškųjų vertybių rūšys:

 Žmogiškosios vertybės, kuriomis grindžiama profesija;

 Profesinės vertybės;

 Moralinės vertybės.

Visos šios trys vertybės yra interaktyvios. Tokios sąveikos rezultatas gali būti teigiamas, kai jos sustiprina viena kitą, eina ta pačia kryptimi, sustiprina socialines bei etines vertybes. Tai gali būti vadinama bendradarbiavimo sąveika. Tačiau sąveika gali būti prieštaringa ir gali būti vertybių susidūrimas, todėl gali sutrikti socialinė sanglauda, atsirasti kivirčai ir įtampa. Kitas galimas šių vertybių sąveikos rezultatas gali būti bendradarbiavimo konflikto situacija. Tokiu atveju pradinius vertybinius konfliktus paveiktos šalys gali taikiai išspręsti bendradarbiaudamos ir visos jos turės abipusiai naudingą situaciją, kuri maksimaliai padidins jų tikslų pasiekimą.

2. 4.2.Žmogiškosios / asmeninės vertybės

Pagrindinės vertybės yra asmeninė etika arba idealai, kuriais vadovaujamasi priimant sprendimus, užmezgant santykius ir sprendžiant problemas. Kiekvienam reikšmingų vertybių nustatymas gali padėti tobulėti ir siekti asmeninių bei profesinių tikslų.

Pagarba: Pagarba yra vertybė, kurios turėtume siekti visi. Ji reiškia, kad reikia gerbti kitų įsitikinimus, nuomones ir jausmus, net jei jie skiriasi nuo mūsų pačių. Pagarba taip pat reiškia orų ir mandagų elgesį su žmonėmis, nepriklausomai nuo jų kilmės ar socialinės padėties.