2.1. Profesinės etikos apibrėžtis

Svetainė: DEPS-Skills kursų aplinka
Kursai: Profesinė etika
Knyga: 2.1. Profesinės etikos apibrėžtis
Spausdino: Svečio paskyra
Data: ketvirtadienis, 2024 lapkričio 21, 19:23

Aprašas

Profesinę etiką paprastai galima apibrėžti kaip nusistovėjusį principų rinkinį, nurodantį, kaip profesionalas bendrauja su klientais, kolegomis specialistais ir plačiąja visuomene. Dauguma profesinių specialybių sričių šiandien turi savo profesinio elgesio taisykles.

Profesinė etika yra esminė dirbančio profesionalo gyvenimo dalis. Tai ugdo pasitikėjimą ir patikimumą, ugdo sąžiningumą, skatina profesionalumą, skatina asmeninį ir profesinį tobulėjimą bei užtikrina įstatymų ir kitų teisės aktų laikymąsi.

Profesinė etika pirmiausia yra susijusi su vertybių, principų ir standartų, kuriais grindžiamos profesijos pareigos ir elgesys, nustatymu (Davis, 2003). Norint suprasti, ką reiškia profesija, naudinga ją palyginti su profesionalo terminu.

1. 2.2. Profesinės etikos ištakos

Apie 1675 m. profesinės etikos terminas buvo pritaikytas pasaulietiškai ir buvo taikomas trims profesijoms: teologijos, teisės ir medicinos. Profesionalumo terminas tuo pačiu metu taip pat buvo vartojamas ir kario profesijoje. Specialistai ir dirbantys pripažintose profesijose turi specialių žinių ir įgūdžių. Tai, kaip turėtų būti valdomas šių žinių naudojimas teikiant paslaugas visuomenei, gali būti laikomas moraliniu klausimu ir vadinamas „profesine etika“.

Vienas iš ankstyviausių profesinės etikos pavyzdžių yra Hipokrato priesaika, kurios gydytojai laikosi iki šiol.

2. 2.3. Profesijos svarba

Profesija suteikia:

Ekonominį stabilumą: Profesija užtikrina pajamas, kurios yra būtinos žmogaus ir jo šeimos pragyvenimui.

Asmeninį pasitenkinimą: Darbas, atliekamas su džiaugsmu ir aistra, teikia vidinį pasitenkinimą ir motyvaciją.

Profesinį tobulėjimą: Profesija suteikia galimybę nuolat tobulinti savo įgūdžius ir žinias.

Socialinį statusą: Profesija dažnai lemia žmogaus socialinį statusą ir vaidmenį visuomenėje.

3. 2.3. Profesija ir profesionalumas

Profesija – nuolatinė specialybė, veiklos, užsiėmimų rūšis, kuri reikalauja tam tikro pasirengimo ir yra pragyvenimo šaltinis, pvz.: gydytojo, mokytojo, statybininko, varuotojo ir kt. profesija. Profesionalas paprastai yra aukštesnį išsilavinimą turintis asmuo, profesinės organizacijos narys, kuris turi išlaikyti egzaminus, patvirtinančius, kad jis ar ji gali užsiimti šia profesija. Profesionalui taip pat taikomos specializuotos profesinės taisyklės. Bet kuris asmuo gali teikti prekę ar paslaugą visuomenei, tačiau profesionalas paprastai siejamas su asmenų, teikiančių tą pačią prekę ar paslaugą, grupe, kuri susiorganizuoja siekdama visuomenės gerovės moraliai priimtinu būdu. Pavyzdžiui, bibliotekininkai organizuoja informacijos pateikimą visuomenei, o gydytojai gydo – sergančius žmones. Literatūroje dažniausiai apibūdinamos sąvokos darbo etika ir profesinė etika.

4. 2.4.Profesinės etikos svarba profesijos atstovams

Darbuotojas ar profesionalas yra asmuo, kurio karjera ir etika yra gairės ir principas, kurie turėtų būti praktikuojami gyvenime ar organizacijoje. Profesinė etika yra svarbi taikomosios etikos sritis, įvertinanti moralinį žmogaus veiklos aspektą ir profesinį statusą. Profesinė etika apima teisę, mediciną, ministerijas ir aukštąjį mokslą, žurnalistiką, inžineriją ir vadybą. Profesinė etika yra susijusi su moraliniu elgesiu ir standartais, reglamentuojančiais profesiją ir jos narius.

Profesinė etika padeda profesionalui pasirinkti, ką daryti susidūrus su problema. Profesinė etika yra skirta padėti pasirinkti ir priimti požiūrį, vadinamą įsakmiąja profesine etika. Aprašomoji Preskriptyvi etika gali reikšti mąstymo procesų naudojimo vertę, virtualumą, taisykles, etines teorijas, moralines priežastis, moralinį paaiškinimą ir moralinį sprendimą. Šiais laikais profesinė etika tampa vis labiau suinteresuota organizacija. Šį argumentą gali įrodyti profesinės etikos poreikis, nes profesijos tampa labiau specializuotos, o etikos klausimai – labiau specializuoti.

 

 

Sukurkite etikos kodeksą

 Įtraukite darbuotojus ir klientus.

 Rodykite gerus pavyzdžius

 Apmokykite darbuotojus

Skatinkite etišką elgesį

Atlyginkite už etišką elgesį

Mokykitės iš savo/kitų klaidų