KARJEROS GALIMYBIŲ TYRINĖJIMAS: PROFESIJOS, DARBO RINKA, ĮSIDARBINIMO GALIMYBĖS

Svetainė: DEPS-Skills kursų aplinka
Kursai: Skaitmeninis raštingumas
Knyga: KARJEROS GALIMYBIŲ TYRINĖJIMAS: PROFESIJOS, DARBO RINKA, ĮSIDARBINIMO GALIMYBĖS
Spausdino: Svečio paskyra
Data: ketvirtadienis, 2024 lapkričio 21, 18:55

Aprašas

Perskaitykite ir susipažinkite su karjeros galimybėmis, profesijų, įsidarbinimo galimybių tyrinėjimo svarba. 

1. Skaitmeninis saugumas

Šiame skyriuje yra paaiškinama skaitmeninio saugumo svarba naudojantis skaitmeninėmis technologijomis.

1.1. Pažintis su interneto grėsmėmis. Kaip apsisaugoti?

Tai viena iš aktualiausių temų šiais laikais. Interneto grėsmių yra įvairių: technologinės grėsmės, duomenų praradimas, grėsmės privatumui, socialinės grėsmės (priekabiavimas, smurtas, patyčios, netinkamas turinys ir pan.). Apsisaugoti nuo grėsmių internete galime tik jas suvokdami ir saugodamiesi asmeniškai. Svarbu vadovautis taisykle „pirma pagalvok, paskui spausk“. Plačiau apie grėsmes ir kaip nuo jų apsisaugoti skaitykite čia.

 

Kiekviena kompiuterizuota darbo vieta, turinti interneto prieigą, gauna ne tik naudingą informaciją ir informacines paslaugas, jai taip pat gresia visi internete slypintys pavojai. Tarp tokių grėsmių gali būti:

  • Kompiuteriniai virusai bei interneto kirminai. Tai yra piktavališkos programos, sugebančios save platinti. Dažnai virusai bei kirminai atlieka žalingus veiksmus: sunaikina informaciją, atlieka kompiuterines atakas prieš kitus kompiuterius, kompiuteriai ir tinklai patiria perkrovas bei pan.

  • Pavojus prarasti informaciją. Įsilaužėliai, gavę nesankcionuotą priėjimą prie kompiuterio, gali sunaikinti arba pavogti (perimti) privačią, svarbią informaciją. Dažnai įsilaužėlių tikslas – perimti vartotojų slaptažodžius, banko (mokėjimo kortelių) informaciją, el. pašto adresus ir kt.

  • Įsilaužėliai perėmę kompiuterio valdymą gali panaudoti jį kitokiems piktavališkiems tikslams, pavyzdžiui, kompiuteris gali būti paverstas naujų atakų poligonu ar piratinės programinės įrangos saugykla. Pažeistas kompiuteris patirs perkrovas, gali būti sugadinta programinė įranga, dėl padarytų nuostolių kompiuterio savininkas gali susilaukti sankcijų iš interneto paslaugų teikėjo ar iš teisėsaugos institucijų. Norint atstatyti kompiuterio normalų veikimą, visada prarandama daug laiko ir lėšų.

  • Phishing‘as. Sukčiavimo technika, kurioje į netikras svetaines ar el. laiškus viliojama vartotojų informacija, pvz., slaptažodžiai ir banko duomenys.

  • DDoS atakos. Internete vykdomos atakos, siekiant paralyžuoti svetainę ar paslaugą.

  • Socialinė inžinerija. Manipuliacija žmonėmis, kad jie atskleistų konfidencialią informaciją.

  • Identiteto vagystė. Sukčiai gali pavogti jūsų asmeninę informaciją ir ją panaudoti neteisėtai.

Galima išvardinti tokias priežastis, dėl kurių pažeidžiami kompiuteriai:

  • Vartotojams dažnai trūksta žinių apie interneto pavojus,

  • Parduodami nauji kompiuteriai dažnai nėra pakankamai apsaugoti nuo interneto grėsmių,

  • Vartotojai nesinaudoja (dėl žinių, laiko ar noro trūkumo) pigiomis ar nemokamomis techninėmis priemonėmis, skirtomis padidinti kompiuterio saugumą.

Apsaugos nuo grėsmių priemonės:

  • Naudoti antivirusinę programinę įrangą. Reguliariai atnaujinkite ją, kad ji galėtų aptikti ir šalinti naujausias grėsmes.

  • Saugūs slaptažodžiai. Kurkite stiprius slaptažodžius ir naudokite slaptažodžių valdytojus, kad juos lengvai prisimintumėte.

  • Dviguba autentifikacija. Naudokite dvigubą autentifikaciją, kad papildomai apsaugotumėte savo paskyras.

  • Atsargumo priemonės socialiniuose tinkluose. Pasirinkite privatumo nustatymus ir būkite atsargūs besidalindami informacija su kitais.

  • Atidumas el. pašte. Niekada neatsakinėkite į nepažįstamų asmenų el. laiškus, ypač jei jie prašo asmeninės informacijos.

  • Svetainių saugumas. Atkreipkite dėmesį į svetainių adresus (URL) ir venkite prisijungti prie svetainių, kurios neturi HTTPS pažymėjimo.

  • Reguliarūs atnaujinimai. Reguliariai atnaujinkite operacinę sistemą ir programas, kad jos būtų saugios.

  • Apsauga nuo DdoS. Jei turite savo svetainę, apsvarstykite galimybę naudoti DDoS apsaugos paslaugas.

 

1.2. Kompiuterio apsauga – interneto užkarda, antivirusinės programos

Pagrindinės technologinės grėsmės – tai internetu plintantys virusai, nepageidaujamos ir kenkėjiškos programos, galimybė įsibrauti į kompiuterį. Įsivaizduokite virusą kaip nekviestą kaimyną, kuris, patekęs į jūsų namus (t.y., kompiuterį), pradeda trukdyti jo veikimui, „užkrėsdamas“ kitas programas. Šie virusai gali atkeliauti iš įvairių šaltinių: pradžioje jie gali atrodyti kaip nekalti el. laiškai ar programėlių atsisiuntimai, bet vėliau tampa tikromis problemomis, kurios gali sulėtinti kompiuterį, sunaikinti svarbius failus ar net pavogti jūsų asmeninę informaciją.

Apsaugos priemonės nuo šių grėsmių – tai nuolat atnaujinama antivirusinė programa, apgalvotai siunčiama ir diegiama programinė įranga, jos naujinimas, nereikalingų programų šalinimas, interneto užkarda. Antivirusinė programa – tai jūsų kompiuterio asmens sargybinis, kuris nuolat budi ir saugo nuo galimų grėsmių. Ji tarsi policininkas, kuris nuolat tikrina į jūsų kompiuterį patenkančią informaciją, ieško ženklų, kad kažkas ne visai taip, kaip turėtų būti. Radęs grėsmę, jis (antivirusinė programa) ją nukenksmina ir užkerta kelią bet kokiems galimiems pažeidimams. Apie kompiuterio apsaugą skaitykite čia.

(nuoroda į interaktyvias skaidres MOODLE su klausimais, kur paaiškinama apie interneto užkardą, antivirusines programas ir kt.)

 

1.3. Privatumas ir duomenų apsauga

Pagrindinė duomenų saugumo užtikrinimo priemonė – atsarginis kopijavimas. 

Privatumas ir duomenų apsauga yra labai svarbūs aspektai, kai naudojatės internetu. Kai kurie patarimai apie tai, kaip saugoti savo privatumą ir duomenis internete, yra:

  • Slaptažodžių saugumas – naudokite stiprius ir unikalius slaptažodžius kiekvienoje savo interneto paskyroje. Taip pat nereikėtų dalintis savo slaptažodžiais su kitais;

  • Duomenų apsauga – užtikrinkite, kad jūsų įrenginiai ir programos būtų atnaujinti, norint išvengti duomenų nutekėjimų ir kitų saugumo pavojų;

  • Saugus naršymas – venkite naudoti viešus Wi-Fi tinklus be saugumo, nes tai gali lemti duomenų vagystes. Taip pat būkite atsargūs, kur pateikiate savo asmens duomenis;

  • Privatumo nustatymų naudojimas – dauguma interneto svetainių turi privatumo nustatymus, kurie leidžia jums kontroliuoti, ką ir kaip dalinatės su kitais;

  • Duomenų saugyklos – stenkitės naudoti saugias duomenų saugyklas ir atsargiai rinkitės, ką laikote savo įrenginiuose ir internete.

Būkite atsakingi interneto vartotojai ir supraskite, kaip saugoti savo privatumą ir duomenis internete, imkitės veiksmų, kad apsaugotumėte save ir savo informaciją nuo kenkėjų. Daugiau šia tema rasite čia.