2. Kompiuterio naudojimas
Svetainė: | DEPS-Skills kursų aplinka |
Kursai: | Skaitmeninis raštingumas |
Knyga: | 2. Kompiuterio naudojimas |
Spausdino: | Svečio paskyra |
Data: | penktadienis, 2024 lapkričio 22, 05:23 |
Aprašas
Perskaitykite ir susipažinkite su kompiuterio paskirtimi ir naudojimo galimybėmis.
1. Kompiuterio naudojimas
Perskaitę šį skyrių susipažinsite su pagrindiniais kompiuterio naudojimo galimybėmis.
1.1. Kompiuterio istorija
Kompiuteris – XX amžiaus vidurio kūrinys. Be abejo, jis turėjo savo pirmtakų, „senelių ir prosenelių“ iš ankstesnių amžių, tačiau panašiausias į dabartinius – elektroninis (nemechaninis) – buvo sukurtas tik šio šimtmečio viduryje.
Susimąstykite, kodėl žmogus panoro sukurti kompiuterį, kam jam jo prireikė. Prisiminkite jau pažįstamą kasdieninę techniką: automobilį žmogus sukūrė norėdamas keliauti, t. y. greitai ir nevargindamas kojų patekti iš vienos vietos į kitą; radiją – trokšdamas greitai išgirsti naujienas iš viso pasaulio; televizorių – ne tik išgirsti, bet ir pamatyti tai, kas dedasi už šimtų kilometrų, neiškėlus kojos iš namų. Dauguma sukurtų daiktų praplečia fizines žmogaus galimybes: automobilis, lėktuvas, laivas – judėjimą (žmogaus kojos nepajėgios nukeliauti tiek daug ir taip greitai), radijas – klausą (žmogus negali išgirsti ir priimti visų garsų iš toli) ir pan. Netgi smulkesnė kasdieniniams darbams naudojama technika dažniausiai padeda sparčiau ir lengviau atlikti fizinius darbus (plaktuvas – suplakti grietinėlę, skrudintuvas – paskrudinti duoną ir t. t.)
Taigi nejučiom gali kilti klausimas: o kaip su žmogaus intelektinėmis, proto galimybėmis? Kokia technika gali jas praplėsti? Nuo seniausių laikų žmogui rūpėjo palengvinti matematinius skaičiavimus. Todėl nenuostabu, kad šioje srityje išrasta daugiausia įvairių priemonių (aritmometras, skaičiuotuvas ir pan.). Skaičiavimams paspartinti ir buvo sukurtas kompiuteris.
Praktinė užduotis. Patyrinėkite kompiuterio istoriją
Meskite iššūkį sau ar draugams – patyrinėkite kompiuterio istoriją, skaitydami straipsnius, pavyzdžiui šį, žiūrėdami video ar naršydami socialiniuose tinkluose. Gal sužinojote kažką naujo? Pasidalinkite savo pastebėjimu mūsų parengtame forume. Jeigu norite ir turite galimybę, pasidalinkite tuo ir savo socialiniame tinkle, pavyzdžiui Facebook.
Video šaltinis iš Kompiuterių evoliucija | Įdomybės gyvai
1.2. Savęs pažinimas
Savęs pažinimas yra vienas svarbiausių aspektų, lemiančių sėkmingą karjeros planavimą ir vystymą. Tai procesas, kurio metu žmogus gilina savo supratimą apie savo asmenybę, stipriąsias ir silpnąsias puses, interesus, vertybes ir tikslus.
Savęs pažinimo procesas yra svarbus asmeninės karjeros planavimui, kadangi suprasdamas savo stipriąsias puses ir interesus, žmogus gali pasirinkti tokį darbą, kuris jam patiks ir kuriame jis galės pasiekti geriausių rezultatų, toks darbas suteiks daugiau pasitenkinimo ir motyvacijos. Pažindamas save, žmogus gali lengviau priimti svarbius karjeros sprendimus, tokius kaip pasirinkimas studijuoti tam tikrą specialybę, keisti darbą ar imtis naujų projektų. Taip pat savęs pažinimas padeda žmogui būti lankstesniam ir lengviau prisitaikyti prie besikeičiančios darbo rinkos.
Pažiūrėkite trumpą video apie pirmąjį karjeros planavimo žingsnį - savęs pažinimas. Pagalvokite:
Ar praeityje žinojote kuo norėtumėt būti, ko mokytis, ką dirbti?
Ar dabartinė situacija sutampa su tuo, apie ką svajojote? Jeigu nesutampa, kas pasikeitė, kad taip nutiko?
Kodėl savęs pažinimas svarbus asmeninės karjeros planavimui?
Kaip gerai pažįstate save?
Geras savęs pažinimas yra raktas į sėkmingą karjerą.
Šis trumpas testas padės įvertinti, kiek gerai žinote savo interesus, vertybes ir stiprybes bei kaip jos susijusios su jūsų karjeros pasirinkimais.
Testo šaltinis: https://karjera.lt/web/guest/saves-pazinimas
Savęs pažinimas yra tarsi kompasas, kuris padeda orientuotis karjeros kelyje. Pažindamas save, žmogus gali nustatyti savo tikslus, pasirinkti tinkamą kelią ir priimti sprendimus, kurie jį priartins prie sėkmės. Savęs pažinimas yra ne vienkartinis procesas, o nuolatinis savęs tobulinimas. Kuo geriau pažįsti save, tuo lengviau bus priimti sprendimus, kurie lems asmens profesinę sėkmę ir asmeninės laimės jausmą.
Atlikite praktinę užduotį
1.3. Karjeros galimybių tyrinėjimas
Karjeros galimybių tyrinėjimas yra procesas, kurio metu renkama informacija apie įvairias karjeros galimybes, atitinkančias jūsų pomėgius, įgūdžius ir vertybes. Tai aktyvus ir tikslingas informacijos apie darbo rinką bei karjeros pasirinkimus rinkimas ir analizė, siekiant planuoti ir valdyti savo karjerą. Šis procesas apima naujos informacijos paiešką apie profesijas, darbus, organizacijas ir studijų galimybes. Surinkęs ir išanalizavęs šią informaciją, žmogus gali įsivaizduoti save įvairiose karjeros srityse, įvertinti galimus pasirinkimus ir, išbandydamas juos, geriau suprasti konkrečias galimybes.
Pažiūrėkite trumpus video apie karjeros galimybių tyrinėjimą. Pagalvokite:
Kiek jūsų ankstesni karjeros sprendimai (dėl profesijos) buvo pagrįsti patikima informacija?
Kokios rūšies karjeros informacijos jums labiausiai trūksta?
Kokiems karjeros sprendimams reikalinga trūkstama informacija?
Turėti informaciją apie karjerą – tai tik pradžia. Tikrai svarbu yra gebėti tą informaciją analizuoti, vertinti ir pritaikyti savo situacijai. Be motyvacijos ir aktyvaus požiūrio, net ir gausus informacijos kiekis nepadės priimti tinkamų karjeros sprendimų.
Pasitikrinkite, ar tyrinėjate karjeros galimybes.
Šis trumpas testas padės jums įvertinti, kiek dėmesio skiriate savo karjeros planavimui ir kaip gerai esate pasiruošęs priimti svarbius sprendimus.
Testo šaltinis: https://karjera.lt/web/guest/galimybiu-tyrinejimas
Yra daug būdų, kaip tirti karjeros galimybes. Svarbu rasti tinkamiausius metodus. Štai keletas patarimų, kaip pradėti:
Karjeros galimybių tyrimas yra nuolatinis procesas. Net jei jau radote darbą, svarbu ir toliau mokytis apie naujas karjeros galimybes. Darbo rinka nuolat keičiasi, todėl svarbu būti informuotiems apie naujausias tendencijas.
Skirdami šiek tiek laiko karjeros galimybių tyrimui, galite padidinti savo galimybes rasti darbą, kuris jums patinka ir kuris yra prasmingas.
1.4. Karjeros planavimas
Karjeros planavimas – sąmoningas savo gyvenimo kelio kūrimas ir vystymas, nuoseklūs ir individualūs asmens veiksmai ir sprendimai siekiant profesinio tobulėjimo tikslų ir savęs realizacijos.
Karjeros planavimo pastangų sėkmę lemia daugelis veiksnių, tačiau viskas prasideda nuo asmens požiūrio į karjerą, tai yra nuo to, kokio pobūdžio reiškiniu pats žmogus laiko savo karjerą.
Pasitikrinkite kiek planuojate savo karjerą.
Šis trumpas testas padės jums įvertinti, kiek dėmesio skiriate savo karjeros planavimui ir kaip gerai esate pasiruošęs siekti savo tikslų.
Testo šaltinis: https://karjera.lt/web/guest/karjeros-planavimas
Karjeros planavimas yra nuolatinis ir gan sudėtingas procesas, tačiau kad karjeros planavimo procesas taptų lengvesnis, svarbu žinoti, kad karjerą galima planuoti dviem būdais:
- kai nuosekliai planuojama ir tada įgyvendinamas karjeros planas
arba
- einama bandymų bei mokymosis keliu ir sukaupus pakankamai patirties bei žinių, pasirenkamas karjeros kelias.
1.5. Karjeros įgyvendinimas
Karjeros planavimas – tai tik pradžia. Karjeros įgyvendinimas – tai sąveika su realiu pasauliu. Tai reiškia, kad reikia ne tik turėti žinių apie save ir darbo rinką, bet ir mokėti jas pritaikyti praktikoje, susiduriant su realiomis situacijomis. Tikra karjera prasideda tada, kai pradedama veikti pagal savo susidarytą planą, t.y. pradedama įgyvendinti tai, kas buvo suplanuota. Karjeros įgyvendinimas reiškia veiksmų, būtinų siekiant karjeros tikslų, atlikimą. Turint asmeninį karjeros planą, šiuos veiksmus vykdyti tampa daug paprasčiau.
Pažiūrėkite trumpą video apie karjeros įgyvendinimą. Pagalvokite:
Kaip jums sekėsi ieškoti pirmojo darbo?
Ar turite pasirengę gyvenimo aprašymą? O motyvacinį laišką?
Kokių klaidų padarėte ieškodami darbo? Ko iš to galite pasimokyti?
Karjeros įgyvendinimo etapai gali skirtis priklausomai nuo jūsų asmeninio karjeros plano, tačiau paprastai šis procesas apima šiuos žingsnius:
Karjeros įgyvendinimas yra nuolatinis procesas. Net ir radus darbą, svarbu toliau mokytis ir tobulėti. Darbo rinka nuolat keičiasi, todėl reikia sekti naujausias tendencijas ir būti pasiruošusiam prisitaikyti.
Įsidarbinimas yra svarbus karjeros etapas, tačiau taip pat svarbu įsitvirtinti naujoje darbo vietoje. Sėkmingai karjerai reikia mokėti valdyti asmeninius finansus, planuoti mokymosi ir darbo paieškos procesus. Tik taip žmogus gali jaustis patenkintas ir sėkmingas savo karjeroje.
Be to, karjeros įgyvendinimo etape gali tekti susidurti su pokyčiais, kurie gali būti lemti išorinių veiksnių, tokių kaip didėjanti konkurencija, įmonių perkėlimai ar reorganizacijos. Taip pat pokyčius gali lemti ir jūsų pačių požiūrio pokyčiai, pavyzdžiui, siekis prasmingesnės karjeros, noras eksperimentuoti ar siekti lankstesnių darbo sąlygų, leidžiančių derinti darbą su asmeniniu gyvenimu.