KARJEROS GALIMYBIŲ TYRINĖJIMAS: PROFESIJOS, DARBO RINKA, ĮSIDARBINIMO GALIMYBĖS
Svetainė: | DEPS-Skills kursų aplinka |
Kursai: | Career Management |
Knyga: | KARJEROS GALIMYBIŲ TYRINĖJIMAS: PROFESIJOS, DARBO RINKA, ĮSIDARBINIMO GALIMYBĖS |
Spausdino: | Svečio paskyra |
Data: | ketvirtadienis, 2024 lapkričio 21, 20:02 |
Aprašas
Perskaitykite ir susipažinkite su karjeros galimybėmis, profesijų, įsidarbinimo galimybių tyrinėjimo svarba.
1. KARJEROS GALIMYBIŲ TYRINĖJIMAS: PROFESIJOS, DARBO RINKA, ĮSIDARBINIMO GALIMYBĖS
Šiuolaikinė darbo rinka yra labai dinamiška. Nuolat atsiranda naujų profesijų, keičiasi darbo sąlygos. Norint sėkmingai orientuotis šioje rinkoje, reikia nuolat tobulėti ir įgyti naujų žinių. Svarbu ne tik žinoti, kokios yra mūsų stipriosios pusės, bet ir kokios yra galimybės darbo rinkoje, t.y. domėtis, rinkti karjeros informaciją. Ši informacija padeda mums priimti pagrįstus sprendimus apie savo karjerą. Tačiau vien tik rinkti karjeros informaciją nepakanka. Asmuo turi norėti pasinaudoti tą informacija savo asmeninės karjeros planavimui ir valdymui. Kitaip tariant, asmuo turi tyrinėti karjeros galimybes.
Įsivaizduokite, kad norite pakeisti darbą. Norėdami priimti gerą sprendimą, turite žinoti, kokie yra jūsų įgūdžiai ir patirtis, kokios yra populiariausios profesijos, kokie yra atlyginimai skirtingose srityse ir t.t. Visa ši informacija padės jums pasirinkti tokį darbą, kuris atitiks jūsų lūkesčius.
Karjeros galimybių tyrinėjimas – tai nuolatinis procesas, kurio metu žmogus renka ir analizuoja informaciją apie darbo rinką, studijų programas ir kitas galimybes. Šis procesas padeda žmogui geriau suprasti savo stipriąsias puses, interesus ir vertybes, bei susieti juos su tuo, ką siūlo darbo rinka.
1.1. Karjeros informacija
Kas yra karjeros informacija? Tai platus žinių spektras apie darbo pasaulį, kuris padeda mums priimti svarbius sprendimus dėl savo karjeros. Tai gali būti informacija apie konkrečias profesijas, jų reikalavimus, darbo rinkos tendencijas, mokymosi galimybes ir netgi apie tai, kaip suderinti darbą su asmeniniu gyvenimu. Ši informacija gali būti pateikiama įvairiomis formomis – nuo knygų ir straipsnių iki internetinių duomenų bazių ir pokalbių su patyrusiais specialistais.
Dažniausiai karjeros informaciją galima skirstyti į tokias rūšis:
- Informacija apie profesijas: Aprašymai, reikalavimai, perspektyvos.
- Užimtumo galimybės: Darbo pasiūlymai, darbo rinkos tendencijos.
- Mokymosi galimybės: Studijų programos, kursai, mokymai.
- Laisvalaikis: Kaip suderinti darbą su asmeniniu gyvenimu.
- Darbo rinka: Ekonomikos, socialinės ir technologinės tendencijos.
Karjeros informacijos rinkimas, jos analizavimas padeda priimti geresnius karjeros sprendimus, didina pasitikėjimą savimi, kadangi žinodami savo stipriąsias puses ir galimybes jaučiamės labiau užtikrinti. karjeros informacija taip pat padeda prisitaikyti prie pokyčių. nuolat besikeičiančioje darbo rinkoje svarbu būti lankstiems ir gebėti prisitaikyti prie naujų situacijų.
Taigi, karjeros informacija yra vertingas įrankis, kuris padeda mums kurti sėkmingą karjerą.
Atlikite praktinę užduotį.
1.2. Informacija apie profesijas
Ką reiškia žodis „profesija“? Ir kuo profesija skiriasi nuo profesinės kvalifikacijos?
Susipažinti su įvairiomis profesijomis ir joms keliamais reikalavimais galima čia: https://www.profesijuklasifikatorius.lt/
Rinkdamas ir analizuodamas informaciją apie įvairias profesijas, žmogus gali susikurti aiškesnį vaizdą apie tai, kokia profesija labiausiai atitinka jo asmeninius poreikius ir tikslus. Ši informacija padeda įvertinti, ar darbas leidžia realizuoti savo potencialą, ar atitinka asmenines vertybes ir ar padeda siekti gyvenimo tikslų.
Atlikite profesijų mozaikos testą.
Tiriant karjeros galimybes, būtina atsižvelgti ne tik į dabartinę situaciją darbo rinkoje, bet ir į būsimus pokyčius. Prognozės apie tai, kaip keisis profesijos, kokie įgūdžiai bus reikalingi ateityje ir kokios bus darbo perspektyvos, padeda priimti informuotus sprendimus apie savo karjerą. Ši informacija leidžia numatyti galimas kliūtis ir pasiruošti joms iš anksto. Pavyzdžiui, jei domitės programavimo sritimi, svarbu žinoti ne tik apie dabartines darbo galimybes, bet ir apie tai, kaip dirbtinis intelektas gali pakeisti šią sritį ateityje. Tokia informacija padės jums pasirinkti specializaciją, kuri bus aktuali ir perspektyvi ilguoju laikotarpiu.
Atlikite praktinę užduotį.
Praktinė užduotis. Profesijos aprašo analizė
1.3. Informacija apie užimtumo galimybes
Sprendimas dėl darbo (užimtumo) yra vienas svarbiausių mūsų gyvenime. Renkantis darbą, turime atsakyti į klausimus apie tai, kokį darbą norime dirbti, kokioje įmonėje ir kokiose sąlygose. Šie sprendimai turi įtakos mūsų karjerai ir gyvenimo kokybei. Nors informacija apie profesijas ir užimtumo galimybes yra susijusi, ji nėra identiška. Užimtumo galimybės yra konkretesnės ir apima informaciją apie konkrečius darbo pasiūlymus, įmones ir darbo sąlygas. Pavyzdžiui, jei norite dirbti rinkodaros srityje, galite rinktis iš įvairių darbo pasiūlymų. Vienoje įmonėje rinkodaros specialistas gali dirbti su socialiniais tinklais, kitoje – kurti reklamines kampanijas. Nors abiem atvejais profesija yra ta pati, darbo pobūdis ir reikalavimai gali būti skirtingi.
Domintis bei renkant informaciją apie užimtumo galimybes reikėtų žinoti, kokios yra tokios informacijos sudedamosios dalys:
Įgyvendindami savo karjeros planus, turime pasirinkti, ar dirbsime kitoje įmonėje, ar patys kursime verslą. Darbdaviai ieško darbuotojų, kurie galėtų prisidėti prie įmonės sėkmės. Tuo tarpu mes turime galimybę rinktis darbą, kuris ne tik atitiktų mūsų profesinius įgūdžius, bet ir leistų realizuoti save, derinti darbą su asmeniniu gyvenimu ir siekti savo karjeros tikslų. Pavyzdžiui, jei mėgstate dirbti su žmonėmis ir turite gerus komunikacijos įgūdžius, galite ieškoti darbo pardavimų arba klientų aptarnavimo srityje. Svarbu, kad pasirinktas darbas atitiktų ne tik jūsų profesinius įgūdžius, bet ir jūsų asmenybės savybes.
Tačiau be matomos darbo rinkos egzistuoja ir slapta darbo rinka - nematomos užimtumo galimybės.
Informacija apie užimtumo galimybes padeda:
Turėdami išsamią informaciją, galime tikslingai ieškoti darbo, kuris atitiktų mūsų lūkesčius ir padėtų pasiekti karjeros tikslus.
Taigi kokios yra galimos užimtumo formos šių dienų darbo pasaulyje?
Atlikite praktinę užduotį.
1.4. Darbo rinkos informacija
Kartais visa karjeros informacija vadinama darbo rinkos informacija. Darbo rinka – tai vieta, kur žmonės konkuruoja dėl darbo, o darbdaviai – dėl darbuotojų, apimanti darbo pasiūlos ir paklausos santykius.
Planuojant karjerą ir priimant sprendimus dėl profesijos ar studijų, svarbu žinoti pagrindines darbo rinkos tendencijas: darbo jėgos paklausą, profesijas su daugiausiai laisvų vietų, greičiausiai augančias profesijas bei užimtumo pokyčius pagal sektorius.
Tyrinėjant karjeros galimybes ir analizuojant darbo rinkos informaciją, naudinga yra žinoti šias pagrindines darbo rinkos tendencijas ir prognozes:
- darbo jėgos paklausą,
- profesijas, kurių darbuotojams siūloma daugiausiai laisvų vietų,
- profesijas, kurių darbuotojams kuriama daugiausiai naujų darbo vietų,
- užimtumo ir laisvų darbo vietų didėjimą pagal ūkio sektorius,
- profesijų perspektyvos (užimtumo pagal profesijas ateityje) prognozes.
Analizuojant šią informaciją, turėtume nuspręsti, ar orientuotis į profesijas su daugiausiai laisvų darbo vietų, ar į sparčiai augančias profesijas, net jei jų darbuotojams kol kas nėra daug darbo pasiūlymų. Svarbu šią informaciją derinti su savo tikslais, interesais ir vertybėmis, kad galėtume priimti geriausius karjeros sprendimus.
Gan išsamią informaciją apie darbo rinką galima rasti Užimtumo tarnybos internetinėje svetainėje: https://uzt.lt/
1.5. Mokymosi galimybių tyrinėjimas
Nuolatinis mokymasis yra esminė karjeros plėtros ir išsaugojimo sąlyga. Tik nuolat tobulindami savo įgūdžius galime išlikti konkurencingi nuolat kintančioje žinių visuomenėje. Mokymasis visą gyvenimą – tai bet kokio amžiaus žmogaus veikla, siekiant tobulėti asmeniniame, pilietiniame, socialiniame ir profesiniame lygmenyse.
Sėkmingai karjerai nuolatinis mokymasis yra būtinas, nes jis atveria daugybę galimybių spręsti karjeros iššūkius. Mokymasis yra pagrindinis būdas prisitaikyti ir tobulėti, be jo būtų sunku judėti pirmyn. Atsakyti į klausimus, kodėl mokytis, kaip ir ką mokytis, yra svarbu kiekvienam.
Mokymosi visą gyvenimą koncepcija pabrėžia įvairias mokymosi formas ir aplinkas, kurios padeda įgyti žinių, elgesio įgūdžių ir patirties. Švietimo sistema siūlo plačias galimybes mokytis bet kuriuo amžiaus tarpsniu, įvairiose institucijose ir aplinkose, įskaitant galimybę mokytis užsienyje.
Mokymas/is gali būti organizuojamas įvairiais būdais ir formomis. Išskiriamos trys pagrindinės mokymo/si formos:
- formalusis mokymas/is;
- neformalusis mokymas/is;
- savaiminis mokymasis (dar vadinamas neformaliuoju mokymusi, savišvieta, savimoka).
Šios trys mokymosi formos reiškia, kad mokytis ir naujos patirties įgyti galime ne tik mokykloje ar universitete, bet ir dirbdami, bendraudami, keliaudami, skaitydami ir pan.
Nuotolinis mokymasis vyksta, kai mokytojas ir mokinys yra skirtingose vietose. Mokinys savarankiškai mokosi jam patogiu laiku, dažniausiai internetu, o mokytojas teikia paramą.
Kad mūsų pasirinktas mokymas atitiktų mūsų karjeros tikslus, turime detaliai ištirti visas galimybes. Yra įvairių būdų, kaip tai padaryti: skaityti studijų programas, dalyvauti atvirų durų dienose, kalbėtis su dėstytojais ar buvusiais studentais. Kiekvienas iš šių būdų gali suteikti naudingos informacijos, todėl geriausia derinti keletą jų. Pavyzdžiui, jei domitės programavimu, galite ieškoti informacijos apie įvairias informatikos studijų programas. Galite palyginti skirtingų universitetų siūlomas programas, skaityti atsiliepimus apie jas ir kalbėtis su buvusiais studentais. Taip pat galite pasidomėti, kokios yra darbo perspektyvos po šių studijų.
Informaciją apie mokymosi galimybes galima rasti įvairiuose šaltiniuose:
Papildomai, naudingos informacijos galima gauti ir iš draugų, kolegų bei artimųjų rekomendacijų.
Atlikite praktinę užduotį.