SAVĘS PAŽINIMAS: INTERESAI IR TIKSLAI
1. Savęs pažinimas: interesai ir tikslai
1.6. Kompetencijos
Ieškodami naujo darbo, visi susiduriame su iššūkiu – įtikinti darbdavį, kodėl būtent mes esame tinkamiausi kandidatai. Kiekvienas darbdavys nori samdyti geriausius specialistus. Norėdami įrodyti, kad esate tinkamas kandidatas, turite aiškiai ir įtikinamai pristatyti savo kompetencijas.
Norint būti geru specialistu, reikia ne tik mėgti tai, ką darai, bet ir mokėti tai daryti. Tam reikia žinių, įgūdžių ir gebėjimų. Žinios suteikia mums bendrą supratimą apie dalykus, įgūdžiai leidžia mums atlikti konkrečias užduotis, o gebėjimai padeda mums prisitaikyti prie įvairių situacijų.
Žinios |
Pavyzdžiui, žinodami įmonės istoriją, lengviau pasirodysime pokalbyje dėl darbo. |
Įgūdžiai | Pavyzdžiui, rašymas klaviatūra ar vairavimas. |
Gebėjimai |
Pavyzdžiui, gebėjimas greitai išspręsti netikėtą problemą. |
Visi šie elementai – žinios, įgūdžiai ir gebėjimai – sudaro mūsų kompetencijas. Kuo daugiau jų turime, tuo sėkmingiau galime atlikti įvairias užduotis. Pavyzdžiui: norint būti geru programuotoju, reikia ne tik žinoti programavimo kalbas (žinių), bet ir mokėti rašyti kodą (įgūdžiai) bei kūrybiškai spręsti problemas (gebėjimai).
Kompetencijos gali būti profesinės ir bendrosios.
Bendrosios kompetencijos dar yra skirstomos į tris grupes: instrumentines, tarpasmenines ir sistemines kompetencijas.
Instrumentinės kompetencijos – tai tarsi įrankiai, kuriuos naudojame valdyti informaciją, technologijas ir kalbas. Štai keletas instrumentinių kompetencijų pavyzdžių.
Tarpasmeninės kompetencijos – tai įgūdžių rinkinys, padedantis mums suprasti kitus žmones, užmegzti ryšius ir spręsti konfliktus. Jos leidžia mums efektyviai bendrauti, bendradarbiauti ir kurti santykius su kitais žmonėmis. Štai keletas tarpasmeninių kompetencijų pavyzdžių.
Sisteminės kompetencijos leidžia mums analizuoti sudėtingus procesus, tokius kaip organizacijų veikla ar socialinės sistemos. Tai gebėjimas identifikuoti sistemų problemas, planuoti pokyčius ir kurti naujas, efektyvesnes sistemas. Sisteminės kompetencijos gali būti įsisavintos vėliausiai, įsisavinus instrumentines ir tarpasmenines kompetencijas. Štai keletas sisteminių kompetencijų pavyzdžių.
Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame technologijos ir darbo pobūdis nuolat keičiasi, profesinės žinios greitai pasensta. Norėdami būti sėkmingi, turime nuolat mokytis naujų dalykų. Būtent todėl bendrosios kompetencijos, tokios kaip gebėjimas mokytis, prisitaikyti ir spręsti problemas, yra tokios svarbios. Bendrosios kompetencijos suteikia mums tvirtą pagrindą, ant kurio galime statyti savo karjerą ir lengviau prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių.
Atlikite praktinę užduotį